Hacı Bektaş-ı Veli - Nazım Soylu - Maviçatı Yayınları

9786059583169
KDV Dahil:
44.00 TL
8
Adet
Maviçatı Yayınları
Mağazalarda Satışda!

Bu ürünü nakit, kredi kartı, banka havalesi veya kapıda ödeme seçenekleri ile aşağıda bulunan e-ticaret siteleri ya da kitap mağazalarından satın alabilirsiniz.

Ürün Açıklaması

Hacı Bektaş-ı Veli, Horasan dan Anadolu ya geldiğinde, Anadolu da Babailer ayaklanması yaşanmıştı (1240). Bu süreçte Anadoluya gelen Türkler, henüz yüzeysel bir din anlayışına sahiptiler. Çünkü lslamiyet, Türkler arasında başlangıçta Budizm, Maniheizm ve Şamanizm gibi eski dinlerin bazı yönleriyle benzerlik arz eden, Şiilik ve tasavvuf yoluyla yayılmıştı. Türkler Anadoluya göç ettiklerinde, beraberlerinde şeyh ve dervişleri de getirmişlerdir. Bunların Müslümanlığı yüzeyselolup, eski inançlarını devam ettirmişlerdir.

Göçebelikten yerleşik hayata geçen Türkler, tarımla yeni yeni uğraşmaya başlamış, soydaşlarıyla çıkar karşıtlığına, bir çeşit sınıfsal çelişkiye düşmüşlerdir. Yer yer çatışmalar baş göstermiş, bu sıkıntılara Sadettin Köpekin zulmü, vergi toplayıcılarının acımasız baskısı da eklenince Türkmenler, artık önder edinecekleri herhangi bir Baba nın yönetiminde ayaklanmaya hazır hale gelmişler.

Barkod:
9786059583169
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Yazar:
Nazim Soylu
Sayfa:
266 Sayfa
Kağıt:
2.Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Subat 2017